Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Knjižnica igrišče znanja in zabave

Novi evropski Bauhaus kot klic k preoblikovanju družbe prihaja s strani Evropske komisije. Sklicuje se na evropsko zgodovinsko avantgardo, ki je vzniknila v umetnosti kot kritika obstoječega družbenega reda, odziv na prvo svetovno vojno in v želji po izgradnji novega sveta. Avantgardistična gibanja so združevala literate, likovnike in glasbenike, ki so celostno premišljali družbeno realnost. Današnjo realnost, ponovno zaznamovano z vojnami, sooblikujejo okoljska, zdravstvena, humanitarna, demografska, gospodarska kriza. Tudi novi Bauhaus z vrednotami trajnosti, estetike in vključevanja temelji na interdisciplinarnosti. Z vpeljavo kulture oz. humanizma v evropski zeleni dogovor namreč želi najti alternative nenehnemu napredku in rasti, ki sta se izkazala kot nevzdržna.

Na kakšen način se lahko splošne knjižnice odzovejo na ta klic? Že v svojem osnovnem delovanju se mu popolnoma, a skoraj neopaženo, prilegajo. So rudnik znanja, iz katerega se izkleše razmišljujoči človek. Nudijo še tretji prostor, kulturno dediščino, skrb za ranljive skupine prebivalcev, zelene knjižnice, digitalizacijo, državljansko znanost. Kako knjižnice vse to izvajajo, kje je njihovo mesto v lokalnih okoljih? Ali lahko prispevajo še kaj/več? Kaj bi lahko bila njihova naloga v novem evropskem Bauhausu?

Na zgornja vprašanja bodo v svojih prispevkih odgovarjali hrvaški in slovenski strokovnjaki s področja bibliotekarstva in drugih ved.

Svoje referate bo predstavilo osem predavateljic in predavateljev iz Hrvaške in Slovenije. Program srečanja in prijave k sodelovanju bodo objavljeni oktobra 2024.

Srečanje bo izvedeno ob finančni podpori Ministrstva za kulturo in medije Republike Hrvaške.

 

Kontakt in informacije:

Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto
Petra Kovič
tel.: 07 393 4 670
email: petra.kovic@kmj.si

Maja Ivanež
tel.: 07 393 4 670
email: maja.ivanez@kmj.si

Gradska knjižnica »Ivan Goran Kovačić« Karlovec

Vedrana Kovač Vrana
tel: +385 47 412 377 (116)
email: vedrana@gkka.hr