Stare in redke knjige
V posebnih zbirkah hranimo približno 600 knjižnih redkosti, med njimi: srednjeveški kodeks, pet inkunabul, Dalmatinovo Biblijo ..., dela Janeza Vajkarda Valvasorja, Janeza Svetokriškega, prve izdaje del Valentina Vodnika, Antona Tomaža Linharta..., pomembne prevode ter številne bibliofilske in faksimilirane izdaje.
Nekaj dragocenosti iz našega knjižnega trezorja:
- Srednjeveški rokopisni kodeks - najstarejša, rokopisna knjiga v knjižnici. Nastala je v srednjem veku v okviru samostanov kot prvih kulturnih ustanov v Evropi.
- Inkunabula - ena od petih v knjižnici hranjenih prvotiskov oz. inkunabul, ki so nastajale v drugi polovici 15. stoletja in v prvi polovici 16. stoletja po iznajdbi tiskarskega stroja.
- Dalmatinova Biblija (TU JE VSE SVETU PISMU, STAREGA INU NOVEGA TESTAMENTA)- eden od 1500 izvodov, ki so bili leta 1584 natisnjeni v Wittenbergu na Nemškem. Je prvi prevod Svetega pisma, tako stare kot nove zaveze, v slovenščino. S tem dejanjem je Jurij Dalmatin postavil temelje slovenskega knjižnega jezika in književnosti, Evropi pa dokazal, da je slovenski jezik dovolj razvit, da je vanj možnost prevesti tako zahtevno besedilo, kot je Biblija.
- Slava Vojvodine Kranjske - druga, pomembna izdaja iz 19. stoletja. Natisnil jo je novomeški tiskar Janez Krajec, ki je za to delo v Parizu prejel nagrado. J. V. Valvasor je s Slavo, pisano v nemščini, podal prvo pisno podobo slovenskih krajev, ljudi, njihovih navad in običajev … Njegovo delo je danes neprecenljiv vir pri raziskovanju daljne slovenske preteklosti.- najstarejša, rokopisna knjiga v knjižnici. Nastala je v srednjem veku v okviru samostanov kot prvih kulturnih ustanov v Evropi. Je verske vsebine, pisana v latinščini.
- dela Janeza Svetokriškega (Sacrum promptuarium), Valentina Vodnika, Antona Tomaža Linharta,
- stare slovnice različnih avtorjev (Metelkova slovnica,...)
- 6 izvodov Prešernovih Poezij iz leta 1847 z vsemi tremi primerki:
- o z akrostihom v Magistralu,
- o brez akrostiha in
- o izvod s tiskarskimi napakami
- Cankarjevo Erotiko iz leta 1899....
- Faksimili
- Faksimilirana izdaja Prešernovih Poezij - faksimile oz. natančen tiskarski posnetek izvirnega rokopisa, tiska.
- Bibliofilske izdaje
- Bibliofilska izdaja Prešernovega Krsta pri Savici.
- Miniaturke - bibliofilske knjižne izdaje.
- Pomembni prevodi
- Prevod Prešernovih Poezij v bengalščino - zgovoren dokaz o veličini slovenskega pesnika.