Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

KULOVIC (tudi KULAVIC) Avgust

zdravnik, župan

(1836 - 31.8.1897 )

Življenjepis

Rojen ok. 1836 neznano kje, umrl 31. avg. 1897 v Dolenjskih Toplicah, star 61 let.

Avgust Kulavic se omenja kot prvi stalni zdravnik v zdravilišču Dolenjske Toplice, ki je leta 1865 z Auerspergi sklenil zakupno pogodbo o najemu zdravilišča. Takrat je prišel v Dolenjske Toplice, postal kopališki zdravnik, najemnik in vodja zdravilišča do leta 1895, ko so po izteku najemne pogodbe  Auerspergi ponovno prevzeli zdravilišče v svoje roke.

V zdravilišču je uvedel številne novosti, med katerimi je bila na prvem mestu terapija, ki je bila takrat splošno razširjena v vseh zdraviliščih monarhije. Obsegala je štiri kure, ki jih je glede na vrsto bolezni in stopnjo obolelosti predpisoval za vsakega bolnika posebej, in sicer: kopanje, inhalacijo, pitje termalne vode in puščanje krvi. Čas kopanja je bil natančno določen, prav tako je bolnikom strogo predpisal jedilnik ter priporočal sprehode v bližnjo okolico. Zdravljenje pod njegovim nadzorom je ponavadi trajalo tri do štiri tedne, le pri lažjih obolenjih eden do dva tedna. Leta 1867 je v samozaložbi izdal propagandno knjižico Die Mineralqelle zu Töplitz nächs Rudolfswert in Unterkrain (Mineralni vrelec v Toplicah pri Novem mestu na Dolenjskem) ter v časopisju redno objavljal reklamne oglase, kot je na primer ta v Dolenjskih novicah leta 1888:  »1. maja se otvorijo rudninske Toplice pri Novem mestu. Za okusne jedi in pijačo, stara dobra vina, je skrbljeno. Za prav obilni obisk se priporoča Avgust Kulavic, najemnik in topliški zdravnik.« Predvsem za potrebe zdraviliških gostov je leta 1872 uvedel še eno novost: napeljavo brzojava v Kopališkem domu.

Poleg svojega zdravniškega dela je bil dejaven tudi na številnih področjih družbenega življenja v Toplicah – vrsto let je županoval, bil je ustanovitelj gasilskega društva, deloval je pri okrajnem šolskem svetu in okrajnem cestnem odboru.

Viri in literatura

  • DN 1. sept. 1897, str. 148.
  • Trdina ZD X, str. 428.
  • • Tončič, Ludvik, Zdravilišče Dolenjske Toplice 1767 – 1987, geografsko-historični del, 1987, str. 28-30.

 

« Nazaj | natisni