Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

KONVALINKA Sava

polkovnik

(5.12.1916 - 11.1.2005 )

Življenjepis

Rojen je bil  5. decembra 1916 v Dolenjskih Toplicah. Po končani gimnaziji v Novem mestu je leta 1931 odšel v Beograd in bil po opravljenem izpitu sprejet na Vojno akademijo. Kot izredni študent s činom podporočnika je bil razporejen v najelitnejšo vojaško enoto, v kraljevo gardo. Po podpisu trojnega pakta je še z dvema oficirjema prebegnil v Grčijo, kjer se je kot prostovoljec pridružil grški vojski proti Italijanom. Ko je bil pakt razveljavljen, se je vrnil v domovino in se priključil prvi partizanski četi na Zlatiboru. Konec avgusta 1941 se je vrnil v Slovenijo. Marca 1942 so ga Italijani kot člana OF aretirali in internirali v taborišče Gonars. S skupino šestih oficirjev je organiziral beg iz taborišča. Skopali so rov in junija 1942 poskušali pobegniti, a so bili pri tem ujeti. Po kapitulaciji Italije se je leta 1943 vrnil v Slovenijo in se pridružil partizanom zahodnodolenjskega odreda. Napredoval je v načelnika štaba 15. divizije, nato bil načelnik štaba v artilerijski brigadi, isto dolžnost pa je opravljal kasneje v štabu 7. korpusa do decembra 1944, ko je prek Barija odšel v Beograd, kjer je pri Vrhovnem štabu delal v operativnem oddelku. To delo je opravljal vse do upokojitve leta 1969.

Po osvoboditvi je končal Višjo vojaško akademijo, na kateri je bil kasneje profesor. Svojo delovno dobo je zaključil kot polkovnik v generalštabu.

Napisal je učbenik Taktika in strategija. Bil je član redakcije druge izdaje Vojaške enciklopedije, kjer je soavtor poglavja o Sloveniji in nekaterih drugih gesel. Leta 1961 je v Beogradu izdal brošuro Kočevski Rog.

Umrl je 11. januarja v Beogradu. 

Viri in literatura

  • TV 15 1978 št. 20, str. 7
  • Maša Marguč: Zdravnik iz Dolenjskih Toplic dr. Konstantin Konvalinka, Dolenjske Toplice, 2011

Slikovni material

  • Maša Marguč: Zdravnik iz Dolenjskih Toplic dr. Konstantin Konvalinka, Dolenjske Toplice, 2011

 

« Nazaj | natisni