Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

KAPŠ Peter

pisatelj, zdravnik

(1.3.1938 )

Življenjepis

R. 1. mar. 1938 v Hreljinu pri Starem trgu ob Kolpi. Nižjo gimnazijo je obiskoval v Črnomlju. Nato je končal triletno poklicno železničarsko šolo v Mariboru in še višjo gimnazijo z maturo. Vpisal se je na strojno fakulteto in z vsemi izpiti končal prvi letnik. Študij je nadaljeval na dveletni višji rentgenski šoli in po diplomi odšel k vojakom, kjer je dobil čin rezervnega sanitetnega oficirja. Po vojaščini se je zaposlil v novomeški bolnišnici kot inženir rentgenologije. Odločil se je za študij medicine ob delu in ga, kljub velikim težavam, v rednem roku končal. Zaposlil se je v novomeški bolnišnici in opravil specializacijo iz interne medicine. Nato je bil dolga leta vodja dispanzerja za bolezni pljuč in srca v novomeškem zdravstvenem domu. Podeljen mu je bil strokovni naziv primarij. Objavil je okoli sto člankov v strokovnih medicinskih revijah in časopisih doma in v tujini. Napisal je več knjig s področja zdravstva, npr. Zgodovina zdravstva. Prejel je več priznanj, med njimi tudi zlati in srebrni znak Rdečega križa. Za prispevek k strokovnemu in organizacijskemu napredku je prejel listino in plaketo Univerzitetnega instituta za pljučne bolezni, Bohinjčevo nagrado ter priznanje Saveza lekarskih društava Jugoslavije.

Viri in literatura

  • Peter Kapš: Vino in zdravje, str. 160.
  • Rast X/okt. 1999, str. 508-509 – s sliko.

Slikovni material

  • Peter Kapš

 

« Nazaj | natisni