Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

GERM Josip

slikar

(22.1.1869 - 11.1.1950 )

Življenjepis

Rodil seje 22. januarja 1869 v Adlešičih v Beli krajini. Oče, ki je bil po poklicu učitelj, organist  in tudi sam nadarjen za slikarsko umetnost, ga je že po drugem razredu osnovne šole poslal v Novo mesto. Tu je šolanje nadaljeval na novomeški gimnaziji in leta 1889 z odličnim uspehom maturiral.

Na Germa je močno vplival tedanji gimnazijski učitelj risanja Josip Sturm, ki ga je kasneje pri študiju slikarstva tudi gmotno podprl. Tudi s podporo Kranjskega deželnega odbora je Germ začel slikarsko pot na dunajski likovni akademiji (1890 - 1893), kjer je najprej obiskoval šolo prof. D'Allemanda, po l. 1894 pa specialno šolo prof. Eisenmengerja.  Ker pa mu preveč konzervativni program ni ustrezal, je po enoletnemu služenju vojaščine študij nadaljeval na praški akademiji pri profesorju Brožíku. V Pragi je kasneje odprl atelje, se začel s slikarstvom poklicno ukvarjati in postal učitelj risanja na Strakovi akademiji.

Leta 1898 je v ljubljanskem Rudolfinumu priredil tudi veliko razstavo svojih del (32 slik, večinoma portretnih študij in žanrskih prizorov). To je bila njegova prva samostojna razstava, hkrati pa nadvse pomemben dogodek v njegovem slikarskem življenju. Kasneje je naslikal mnogo portretov, žanrov, krajin, nekaj cerkvenih slik. Ilustriral je Apihovo knjigo Naš cesar, ki jo je l. 1898 izdala Mohorjeva družba. Kot portretist in krajinar sodi med predstavnike akademskega realizma. Odlikujeta ga natančna risba in bogat kolorit. Za najbolj reprezentativno delo, čeprav edino take vrste, lahko štejemo veliko kompozicijo, ki jo je naslikal za ljubljansko mestno občino leta 1899. Slika »Sprejem cesarja Franca Jožefa I. v Ljubljani 7. maja 1895« je ovekovečila dogodek, ko je cesar po potresu obiskal Ljubljano. Predstavlja enega največjih skupinskih portretov v slovenskem slikarstvu.

Po šestnajstih letih bivanja v tujini je prišel nazaj v Novo mesto, kjer je sprejel mesto učitelja risanja na gimnaziji in se z vso vnemo posvetil vzgoji šolske mladine. Tu je poučeval v letih 1905 – 1932. Vseskozi je vztrajal pri prepričanju o pravilnosti lastne umetniške poti in se ni mogel sprijazniti z novostmi, ki so jih oznanjali mladi novomeški umetniki v času »novomeške pomladi«. Kljub temu pa je bilo opaziti sledi njegove aktivnosti na skorajda vseh področjih javnega življenja v Novem mestu.

Umrl je 11. januarja 1950 v Novem mestu.

Viri in literatura

  • ES 3, str. 206.
  • Luc Menaše: Svetovni biografski leksikon, str. 332.
  • M. Mušič: Novomeška pomlad 1974, str. [35] - portret.
  • SBL I, str. 209.
  • ZUZ VIII/1970, str. 202 – slika.

Slikovni material

  • Knjižnica Mirana Jarca NM
  • M. Mušič: Novomeška pomlad 1974, str. [35].

 

« Nazaj | natisni