Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

FRELIH Matej

pesnik

(11.9.1828 - 1.2.1892 )

Življenjepis

R. 11. sept. 1828 v Lozicah pri Vipavi, u. 1. febr. 1892 v Trebnjem. Gimnazijo je obiskoval v Ljubljani in bil tri leta gojenec Alojzijevišča. V l. 1850-1854 je študiral teologijo. Kot kaplan je služboval v Spodnji Idriji in Stari Loki ter kot župnik na Premu, v Laščah in Trebnjem. L. 1846 je pod psevdonimom Matevž v Novicah objavil smešno povest Jurček gre na ptuje, ki je bila večkrat ponatisnjena. V Alojzijevišču je urejal interni list Daničico. Že med študijem bogoslovja je izdal delo Nar lepši dan ali vredno praznovanje prviga svetiga obhajila, ki je bilo večkrat ponatisnjeno. Iz regensburškega katekizma je prevedel Perve in nar potrebniši resnice svete kerš. Kat. vere za nar manjši učence (l. 1854). L. 1855 je izdal delo Kerški raki za kratek čas (Znadke ali anekdote; Pervi košek), drugi košek pa je izšel l. 1863. Skupaj z župnikom M. Gogalo je sestavil Venček za vezilna darila ali voščilne pesmice, skupaj z J. Božičem pa je izdal Koledar za Slovence za l. 1855 in 1856. Pisal je tudi v Novice, Zgodnjo danico, Cerkv. časopis. Podpisoval se je kot Vesel, Vitoški, Hilarius, V-l, -l, F., -f-. V rokopisu je ostalo šest zvezkov pesmi. Njegov priimek pišejo tudi kot Frelich (Froelich).

Viri in literatura

  • SBL I, str. 188.

 

« Nazaj | natisni