Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

KOZLEVČAR Ana Marija

učiteljica, kulturna delavka, Trdinova nagrajenka

(15.6.1946 )

Življenjepis

Ana Marija Kozlevčar (roj. Šulc) se je rodila 15. junija 1946 v Novem mestu. Osnovno šolo je obiskovala v Prečni in v Novem mestu. Leta 1961 se je vpisala na učiteljišče v Novem mestu in leta 1966 zaključila študij. Njeno prvo delovno mesto učiteljice razrednega pouka je bilo na podružnični šoli Karteljevo (1966-1969), nato se je zaposlila na podružnični šoli v Prečni, kjer je bila šolska upraviteljica. Od leta 1972 do upokojitve leta 2001 je bila učiteljica na Osnovni šoli Bršljin v Novem mestu, kjer se je prvič srečala z učenci Romi in se na svoji nadaljnji delovni poti zavzeto posvetila romski problematiki v Novem mestu in na Dolenjskem.

Vsa leta učiteljevanja na OŠ Bršljin je poučevala Rome in se posebej posvečala njihovemu izobraževanju. V letih 1998-2001 je izdala trinajst delovnih zvezkov s prilagajanim programom za učence Rome za 2., 3. in 4. razred, ki jih je potrdil Zavod za šolstvo Republike Slovenije. Pripravila je tudi trinajst dvojezičnih delovnih zvezkov za pouk slovenščine v osnovnih šolah, ki pa niso izšli. Pri tem je izhajala iz prepričanja, da bi moral imeti vsak otrok možnost oz. pravico izobraževati se v maternem jeziku. Vsa leta službovanja je zbirala in beležila romske besede in leta 2009 izdala Slovensko-romski in romsko-slovenski slovarček, ki obsega 1100 besed. Po upokojitvi je v RIC-u Novo mesto deset let poučevala odrasle Rome in sodelovala na okroglih mizah o izobraževanju Romov, na romskih literarnih večerih in podobno. Dve leti je bila tudi tajnica na Zvezi Romov v Novem mestu.

Ana Marija Kozlevčar je vse življenje aktivna družbena in kulturna delavka. V Prečni je dvajset let vodila amatersko gledališko skupino KUD Prečna (Kulturno društvo Dober dan Teater Prečna), režirala dramske uprizoritve, organizirala prireditve in podobno (npr. koncert Iz naših krajev RTV Slovenije, kviz domače mladine s pripadniki vojske, kmečke igre itd.). Bila je tudi mentorica KUD OŠ Bršljin, kjer je pripravljala kulturne prireditve, literarne večere in likovne razstave. Je zelo dejavna članica Društva upokojencev Prečna, kjer sodeluje v več sekcijah (npr. kot prostovoljka v socialno-varstvenem programu Starejši za starejše).  

Za svoje delo je prejela številne nagrade in priznanja, in sicer odličje Zveze kulturnih organizacij Novo mesto za delo na kulturnem področju (1994), nagrado Mestne občine Novo mesto za inovatorsko delo (2001), saj je prva v Sloveniji napisala delovne zvezke za učence Rome za 2., 3. in 4. razred, več priznanj v Krajevni skupnosti Prečna ter srebrni znak Rdečega križa Republike Slovenije. Je prejemnica Trdinove nagrade za leto 2017 za velike uspehe na prosvetnem in humanitarnem področju ter na področju socializacije Romov.

 

Viri in literatura

  • Park, febr. 2010, št. 5, str. 8-10
  • Nagrade in priznanja Mestne občine Novo mesto za leto 2017, Mestna občina Novo mesto, 2018
  • Osebni podatki, 2018

Slikovni material

  • Ana Marija Kozlevčar, 2017 (foto Jolanda Jazbec)

 

« Nazaj | natisni