Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

CANIČ Slavica

učiteljica, kulturna organizatorka

(28.9.1931 )

Življenjepis

Slavica Canič (roj. Rebolj) se je rodila 28. septembra 1931 v Metliki. Osnovno šolo in nižjo gimnazijo je obiskovala v Metliki. Malo maturo je opravila leta 1947, nato pa se je vpisala na učiteljišče v Ljubljani in študij zaključila leta 1951. Najprej je eno leto službovala v podružnični osnovni šoli na Suhorju pri Metliki, nato eno leto v osnovni šoli v Mariboru, osem let je poučevala v Osnovni šoli Metlika in od leta 1962 do upokojitve leta 1986 v Osnovni šoli Katje Rupena v Novem mestu (danes Osnovna šola Center). Bila je tudi mentorica študentom na Pedagoški akademiji v Ljubljani.

Po prihodu na OŠ Katje Rupena sta s kolegico učiteljico in amatersko igralko Maro Glonar pripravljali šolske proslave in igre. Slavica Canič se je zavzeto posvetila vzgoji mladih gledaliških talentov; vodila je gledališko skupino OŠ Katje Rupena, s katero je na občinskih mladinskih gledaliških revijah osnovnih šol v Novem mestu in okolici dosegala vidnejše uspehe. Dramski krožek OŠ Katje Rupena je bil vključen tudi v KUD Dušan Jereb Novo mesto kot mladinsko gledališče. Z mladinskimi igrami, ki jih je režirala sama, so mladi nastopali za osnovne šole v Novem mestu in okolici. Njihove najvidnejše predstave so bile Ostržek, Narobe stvari v mestu, Užaljeni medvedek, Sovica Oka, Sinjemodri Peter in druge.

Bila je tudi članica Zveze kulturnih organizacij Novo mesto in članica KUD Dušan Jereb. Za svoje delo na področjih gledališke vzgoje otrok in organizacije kulturnih prireditev je prejela več nagrad in priznanj, med njimi priznanje Zveze kulturnih organizacij Novo mesto za večletno gledališko vzgojo otrok, zlato značko Zveze prijateljev mladine, priznanje za dolgoletne izvedbe Kurirčkove pošte (1963-1978), priznanje republiškega odbora jugoslovanskih pionirskih iger ter red dela s srebrnim vencem ob odhodu v pokoj (1987).

Viri in literatura

  • Osebni podatki, 2018

Slikovni material

  • Slavica Canič

 

« Nazaj | natisni