Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

KOPOREC Jožef

glasbenik, kulturni organizator

(20.12.1932 )

Življenjepis

Jožef Koporec se je rodil 20. decembra 1932 v vasi Cesta pri Velikem Gabru. Po končani lesarski šoli v Ljubljani se je kmalu preselil v Vavto vas, kje se je ustalil za vse življenje. Kot lesarski tehnik je bil vse do upokojitve zaposlen v podjetju Novoles v Straži, kjer je bil vodja mizarske delavnice, tehnični vodja tovarne vezanih plošč in tovarne stilnega pohištva.

Med šolanjem v Ljubljani je končal tudi srednjo glasbeno šolo. Leta 1957 je bil med ustanovitelji Godbe Straža (kasneje Pihalni orkester Novoles), ki jo je vodil od začetka pa vse do leta 1992. Član pihalnega orkestra je bil do leta 2007. Pod njegovim vodstvom je imela mlada godba na pihala svoj prvi nastop v Straži že po pol leta delovanja. Po več kot šestdesetih letih delovanja je straška godba pod imenom Pihalni orkester Krka mednarodno priznan orkester.

Leta 1976 je Jožef Koporec postal član Zveze pihalnih orkestrov Slovenije, odgovoren za Dolenjsko in Belo krajino. Na njegovo pobudo je bila leta 1977 ustanovljena Zveza godb in pihalnih orkestrov Dolenjske in Bele krajine, ki jo je vodil sedemindvajset let. Kot ustanovitelj in dolgoletni predsednik tega združenja je organiziral tudi srečanja pihalnih orkestrov Dolenjske in Bele krajine v Straži, kjer so potekala kar enaindvajset let, zatem pa so se pričela seliti po raznih krajih Dolenjske. Začetno število orkestrov je s šest naraslo na trinajst.

Za svoje delovanje na področju godbeništva v Sloveniji in na Dolenjskem je prejel številna priznanja, med njimi: srebrno in zlato Gallusovo značko za dolgoletno glasbeno dejavnost in ustanovitev Zveze pihalnih orkestrov Dolenjske in Bele krajine (1977), križ za izjemne zasluge od mednarodne zveze godbeništva CISM, zlati častni znak Zveze pihalnih orkestrov Slovenije (2007), priznanje Jožeta Dularja, ki ga za izjemne uspehe na področju kulture podeljuje Občina Straža (2016).

 

 

Viri in literatura

  • Občinska in županova priznanja Občine Straža za leto 2016
  • Osebni podatki

Slikovni material

  • Knjižnica Mirana jarca Novo mesto (Foto Asja)

 

« Nazaj | natisni