Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

MATKO Martin (Davorin)

šolnik

(11.11.1868 - 12.1.1955 )

Življenjepis

Rojen je bil 11. novembra 1868 v Močvirju pri Bučki, vendar se je njegova družina kmalu preselila v Mačkovec pri Škocjanu. Osnovno šolo je obiskoval v Škocjanu, gimnazijo v Novem mestu, učiteljišče pa v Ljubljani. V Dolenjske Toplice je prišel kot učiteljski začetnik. Na šoli je poučeval v letih 1892 do 1919. Leta 1903 je postal vodja šole, leta 1906 pa nadučitelj. V času prve svetovne vojne je leta 1915 tudi njega doletel poziv, a je bil na srečo dodeljen bolnici v Dolenjskih Toplicah, kjer je služboval do pomladi 1918, ko je zopet nastopil svojo učiteljsko službo.

Veliko je prispeval h kulturnemu in gospodarskemu razvoju kraja. V sklopu učnega načrta je poučeval kmetijstvo s poudarkom na tukajšnjih razmerah. Bil je pobudnik in ustanovitelj Čebelarske podružnice Toplice leta 1906 in prvi predsednik čebelarskega društva. Bil je večletni član občinskega odbora, zdravstvenega sveta, zdraviliške komisije. Prav tako je bil soustanovitelj bralnega in pevskega društva. Vodil je pevski zbor, ki se je kmalu uvrstil med odlične podeželske pevske zbore. Z njim je povezana četrtstoletna zgodovina Dolenjskih Toplic, njegov naslednik nadučitelj Dragotin Gregorc ga je opisal kot »po mišljenju in jedru naprednjak in demokrat … kremenit značaj, vzoren vzgojitelj in nesebičen vsestranski delavec, tako v šoli kakor izven šole… Osebno je bil vsem domačinom priljubljen, ki so se v mnogih ozirih obračali do njega za potrebne nasvete.«

Leta 1919 je bil premeščen v Novo mesto in tam po prenehanju delovanja frančiškanske ljudske šole prevzel upraviteljstvo osnovne šole do upokojitve leta 1925. Tudi v Novem mestu je posvečal svoje delovanje naprednim idejam in koristim ljudstva. Bil je knjižničar v Narodni čitalnici, zasluge si je pridobil tudi kot tajnik sokolske župe.

Leta 1943, ob bombardiranju Novega mesta, je bilo uničeno stanovanje, v katerem je živel. Preselil se je v Gotno vas, a je bila tudi tam hiša kmalu požgana. Nato se je odselil k sinu zdravniku v Radeče pri Zidanem Mostu, kjer je 12. januarja 1955 umrl. Vedno se je rad vračal v Dolenjske Toplice in spremljal razvoj kraja.

Viri in literatura

  • 90 let čebelarskega društva Straža – Dolenjske Toplice, 1998
  • Dragotin Gregorc: Moji spomini (tipkopis)
  • Dolenjski list, 21. januarja 1955, str. 3
  • Zgodovina osnovnega šolstva v Novem mestu in Osnovne šole Center, Novo mesto 2004
  • Mojca Kranjc: Nekoč Toplica – danes Dolenjske Toplice, Dolenjske Toplice 2001

Slikovni material

  • 90 let čebelarskega društva Straža – Dolenjske Toplice, 1998

 

« Nazaj | natisni