Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

KONVALINKA Kostja

pravnik

(4.5.1913 - 9.8.1988 )

Življenjepis

Rojen je bil 4. maja 1913 v Dolenjskih Toplicah. Osnovno šolo je obiskoval v domačem kraju, gimnazijo pa v Novem mestu in leta 1932 maturiral. Nato se je vpisal na pravno fakulteto, kjer je leta 1937 doktoriral.

V času druge svetovne vojne je bil v vojnem ujetništvu v Nemčiji in v internaciji v Italiji.

Bil je strokovnjak na področju zakonodaje. Svojo pravniško kariero je začel kot sodni pripravnik leta 1938 pri okrožnem sodišču v Ljubljani in jo po prekinitvi v času vojne nadaljeval takoj po osvoboditvi. Že maja 1945 je bil imenovan za člana zakonodajnega sosveta pri takratnem ministrstvu za pravosodje Republike Slovenije. Nato je dve leti delal v javnem tožilstvu Republike Slovenije kot pomočnik javnega tožilca. Leta 1946 je bil imenovan za šefa odseka za vzgojo kadrov pri ministrstvu za pravosodje, kjer je naslednjih deset let opravljal različne druge vodilne funkcije. V republiškem komiteju za zakonodajo je delal od leta 1956 do upokojitve leta 1983. Tu je bil odgovoren za področje družbenih dejavnosti, šolstva, kulture, zdravstva, socialnega varstva in informacijske dejavnosti.

V času svojega aktivnega delovanja je za svoje delo prejel tri državna odlikovanja. S svojim znanjem in nasveti je pomagal tudi Topličanom, v njihovem imenu je pisal prošnje, vloge in podobno. V Dolenjske Toplice je tudi sicer rad zahajal in užival v lepotah domačega kraja.

Sorodniki, prijatelji in znanci ga pomnijo kot večplastno osebnost. Po svoji naravi se je nagibal k umetnosti, zlasti h glasbi. Igral je klavir, harmoniko, violino in flavto ter skladal klasično glasbo.

Umrl je 9. avgusta 1988, pokopan je v Dolenjskih Toplicah.

Viri in literatura

  • Maša Marguč: Zdravnik iz Dolenjskih Toplic dr. Konstantin Konvalinka, Dolenjske Toplice, 2011
  • Delo, št. 193, 20. avgusta 1988, str. 2

Slikovni material

  • Maša Marguč: Zdravnik iz Dolenjskih Toplic dr. Konstantin Konvalinka, Dolenjske Toplice, 2011

 

« Nazaj | natisni