Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

ANDOLJŠEK Mojca

knjižničarka, Čopova nagrajenka

(30.6.1952 )

Življenjepis

Rojena 30. junija 1952 v Novem mestu. Osnovno šolo je obiskovala v Malem Slatniku in Novem mestu, pedagoško gimnazijo v Novem mestu, nato pa se je vpisala na Pedagoško akademijo v Ljubljani, kjer je leta 1976 diplomirala. Od leta 1972 do 1987 je bila učiteljica razrednega pouka v Osnovni šoli Mirna Peč, od leta 1987 do 2009, ko se je upokojila, pa je bila zaposlena v Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto. Leta 1988 je opravila strokovni izpit in si pridobila naziv višja knjižničarka.

Vse od leta 1989 do upokojitve je bila vodja Potujoče knjižnice, enote Knjižnice Mirana Jarca, ki že od leta 1978 obiskuje okoliške in odročne kraje širom Dolenjske ter nekatere novomeške delovne organizacije. S svojim znanjem, predanostjo poklicu ter sposobnostjo približati se ljudem je postavila trdne temelje delovanja Potujoče knjižnice na Dolenjskem. Od leta 1999, ko je bila ustanovljena enota knjižnice v romskem naselju Žabjek – Brezje, je z veliko posluha za Rome kot uporabnike knjižnice vodila tudi to enoto.

Od leta 1996 do upokojitve je bila članica izvršnega odbora Sekcije za potujoče knjižnice pri ZBDS. Prispevke o delovanju potujoče knjižnice ter o Romih kot uporabnikih knjižnice je objavljala v strokovnih revijah Knjižničarske novice in Potujoče novice. Sodelovala je tudi v projektu Življenje brez predsodkov ali Romi kot ciljna skupina uporabnikov knjižnice.

Leta 1982 je za delo z mladimi prejela zlato značko DPM in leta 2007 Čopovo priznanje za svoje predano delo potujoče knjižničarke.

 

Viri in literatura

  • Osebni podatki 2012

 

« Nazaj | natisni