Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

PLUT Jože

monsignor, teolog, vojaški vikar

(22.2.1964 )

Življenjepis

R. 22. febr. 1964 v Ljubljani. Svoje otroštvo je preživel v družini petih otrok na Valični vasi na Dolenjskem. Končal je cerkveno gimnazijo v Vipavi. Študij na Teološki fakulteti v Ljubljani je končal z nazivom univerzitetni diplomirani teolog. V letu specializacije je pridobil naziv specialist pastoralne teologije. Magistrski študij je zaključil l. 1996. Pol leta svojega doktorskega študija je preživel v Veliki Britaniji, delno v Londonu, delno v Cambridgu, delno v Britanski vojski. Njegovo doktorsko delo, v katerem je obravnaval duhovno oskrbo, je kasneje izšlo tudi v knjižni obliki z naslovom Za pravice človeka (Družina, Ljubljana 2002). L. 1989 je bil posvečen v duhovnika. Kot kaplan je služboval v Stari Loki (Škofja Loka) in v ljubljanski stolnici. Sledili sta dve leti župnikovanja v župniji Mokronog, od koder je odšel za štiri leta za profesorja verouka v Škofijsko klasično gimnazijo in duhovnega vodjo Jegličevega dijaškega doma v Zavodu svetega Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano. Bil je eden izmed pobudnikov za ustanovitev in prvi organizator Študentskega doma Janeza F. Gnidovca v Škofovih zavodih. Leta 2000 se je zaposlil v okviru Ministrstva za obrambo kot svetovalec vlade. Sodeloval je pri pripravi Sporazuma med Vlado Republike Slovenije in Slovensko škofovsko konferenco o duhovni oskrbi vojaških oseb v Slovenski vojski (podpisan 21. sept. 2000) in Sporazuma med Vlado Republike Slovenije in evangeličansko cerkvijo v Republiki Sloveniji o duhovni oskrbi vojaških oseb v Slovenski vojski (podpisan 20. okt. 2000). Novembra istega leta sta ga predsednik Slovenske škofovske konference dr. Franc Rode in minister za obrambo Janez Janša imenovala za prvega vojaškega duhovnika in vojaškega vikarja. Vojaški vikar dr. Jože Plut nosi naziv veteran vojne za Slovenijo (tam je nenačrtovano opravljal naloge vojaškega duhovnika). Najprej mu je bil dodeljen nazivni čin podpolkovnika, kasneje je bil njegov nazivni čin preveden v vojaškega uslužbenca XIV. razreda, ki ustreza činu polkovnika. Za svoje delo je prejel bronasto medaljo Slovenske vojske. Leta 2003 mu je papež Janez Pavel II. podelil visoki naziv monsignor.

Viri in literatura

  • Šercer Robič A., Nose L.: Nekdanji učenci Osnovne šole Žužemberk, 2006

 

« Nazaj | natisni