Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

AŠIČ Jože (pater Simon)

zeliščar

(30.11.1906 - 25.8.1992 )

Življenjepis

R. 30. nov. 1906 v zaselku Trebež, vas Gorica v župniji Brestanica, u. 25. avg. 1992, pok. 28. avg. 1992 na cistercijanskem pokopališču v Stični. Bil je prvi od treh otrok. Ljudsko šolo je obiskoval v Brestanici, gimnazijo pa v samostanu v Stični, kamor je prišel kot trinajstletni gojenec. Maturiral je v cistercijanskem samostanu Mogila pri Krakovu na Poljskem. Prve redovne zaobljube je naredil leta 1925, večno redovno zaobljubo pa je sklenil 28. oktobra 1928. V cerkvi Žalostne Matere Božje v Stični je bil 24. avgusta 1930 posvečen v duhovnika. Bogoslužje je študiral v Ljubljani in v cistercijanskem samostanu Marienstatt v Nemčiji. V l. 1936–1941 je bil v samostanskem Slomškovem zavodu v Ljubljani prefekt, več kot 20 let je bil župnik vikar stiške župnije, 30 let pa samostanski prior. Tekoče je govoril nemški, poljski in latinski jezik. Z zdravilnimi zelišči se je začel ukvarjati že med 2. sv. vojno, ko je zaradi pomanjkanja zdravil bolnim duhovnikom pomagal z zelišči, resneje pa se je z zdravilnimi zelišči začel ukvarjati po 2. sv. vojni. Zaradi pomanjkanja slovenske literature o zdravilnih rastlinah je prevajal predvsem nemške knjige. Njegova dejavnost je bila sprva omejena le na potrebe samostana, a je ta okvir kmalu prerasla. Mnogi bolniki so ga obiskovali v samostanu, odgovarjanje na številna pisma pa mu je jemalo veliko časa. Napisal je štiri knjige: Pomoč iz domače lekarne (1984), ki je doživela šest ponatisov, Pomoč iz domače lekarne II (1987), ki je doživela štiri ponatise, Priročnik za nabiranje zdravilnih rastlin (1989 + dva ponatisa), Domača lekarna p. Simona Ašiča (izšla je v dveh delih: 1. del – Recepti, 2. del - Priročnik za nabiranje zdravilnih rastlin, 1994, 1995). Tudi slednja je izšla v več izdajah, dvakrat tudi v nemščini (2000 in 2006). Svoje zeliščarske izkušnje je objavljal tudi v Nedeljskem dnevniku in Družini. Njegov življenjepis je v knjigi Med molitvijo in zdravilnimi rastlinami (1995) opisal Vojan Tihomir Arhar.

Viri in literatura

  • Ob 100-letnici rojstva patra Simona Ašiča (zloženka) – s slikami.
  • Pridobljeno s spletne strani http://www.dogaja.se/opis/pater_simon_asic/8505.
  • V. T. Arhar: Med molitvijo in zdravilnimi rastlinami 1995 – s slikami.

Slikovni material

  • Knjižnica Mirana Jarca NM.

 

« Nazaj | natisni