Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

JAKI MOZETIČ Barbara

umetnostna zgodovinarka

(19.10.1963 )

Življenjepis

R. 19. okt. 1963 v Novem mestu. L. 1987 je diplomirala iz umetnostne zgodovine na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Magistrirala je l. 1992 z nalogo štukature profanih in sakralnih notranjščin 17. stoletja v Sloveniji ter doktorirala l. 2003 z disertacijo Portret in krajina kot meščanski temi v slikarstvu med 1800-1870 na Slovenskem: meščan - naročnik in pobudnik sprememb v likovni motiviki in slikarski praksi. Od l. 1987 je zaposlena v Narodni galeriji Slovenije, od l. 1995 dalje kot vodja kustodiatov, od l. 2005 pa je direktorica Narodne galerije. Je avtorica številnih knjig, katalogov in razstav, kot so Marko Pernhart 1824-1871: izbrane slike iz Slovenije in Koroške, Ljubljana, 1993; Vtis obilja: štukatura 17. stoletja v Sloveniji, 1995, Meščanska slika: slikarstvo prve polovice 19. stoletja iz zbirk Narodne galerije, Ljubljana, 2000; Jožef Tominc: fiziognomija slike, Ljubljana 2002; Prelom stoletij: španska umetnost 1881-1925, Ljubljana, 2004; predstavitev slikarja Almanacha ter flamskih in nizozemskih slikarjev poznega 19. stoletja v srednji Evropi in Italiji. Njene najnovejše raziskave zajemajo slikarstvo realizma, posebej delo Jurija Šubica in Janeza Šubica ter njuno vpetost v evropski kulturni prostor. Njene najodmevnejše razstave na tujem so bile: Slovensko bidermajersko slikarstvo (Zagreb), Meščanska slika, Fiziognomija slike: Jožef Tominc (v sodelovanju z Museo Revoltella, Trst), Prelom stoletij: španska umetnost 1891-1925 (koordinacija razstave iz Madrida, Muzej kraljice Sofije). Publicira in predava doma in v tujini (New York, Muenchen, Helsinki, Edinburg, Udine, Zagreb, Dublin) o umetnosti 17. in 18. stoletja, slikarstvu 19. stoletja, zgodovini slovenske umetnostne zgodovine, muzeologiji in zbirateljstvu. Je članica meddržavne komisije za sukcesijo umetniških del z nekdanjo SFRJ, članica delovne skupine za pripravo gradiva za restitucijo z Italijo, l. 2003 je bila izvoljena za sekretarko Mednarodnega komiteja za umetnostno zgodovino (ICFA) pri ICOM.

Viri in literatura

  • Delo 15. nov. 2005, str. 10.
  • Kdo je kdo za Slovence, str. 80.

 

« Nazaj | natisni