Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

BIZJAK Milko

glasbeni pedagog, konservator, muzikolog, organist, založnik

(1.11.1959 )

Življenjepis

R. 1. nov. 1959 na Jesenicah. Diplomiral je l. 1993 na Glasbeni akademiji v Zagrebu, izpopolnjeval se je na mojstrskih tečajih iz orgel na Akademiji v Pragi in na Visoki šoli za glasbene umetnosti v Gradcu. V l. 1983-93 je poučeval orgle in klavir v Mariboru, Kranju in Ljubljani, od l. 1992 deluje kot samostojni kulturni delavec. Od l. 1979 nastopa kot solist na orglah in čembalu. Kot orglavec in čembalist je nastopil na več kot 1000 solističnih koncertih doma in v tujini, pa tudi na komornih zasedbah s solisti in orkestri. Od l. 1984 je posnel preko 50 nosilcev zvoka (vinilne plošče, kasete, zgoščenke) pri založbah RTB Beograd, Yugoton Zagreb, ZKP Ljubljana, Helidon, Edition Bizjak), med pomembnejšimi sta: »Glasbena dediščina Slovenije« (16 CD plošč), »Baročne orgle » (7 CD plošč). Od l. 1997 je umetniški vodja novomeškega glasbenega festivala ter cikla Kocerti ob svečah, ki jih je pripravljal v Srednjem Globodolu pri Mirni Peči, v Domu glasbene dediščine. Je ustanovitelj in vodja ansambla Musica antiqa slovenica ter raziskovalec orgelske dediščine na Slovenskem. Kot poznavalec in strokovni sodelavec Restavratorskega centra je sodeloval pri obnovi več starih orgel v slovenskih cerkvah. Kot redaktor stare glasbe iz obdobja baroka in klasicizma je izdal preko 100 zvezkov notnih publikacij v zbirkah »Ptujska zbirka« (DZS, 1985-87), »Glasba za čembalo iz Slovenije in Hrvaške«, »Baročna orgelska glasba iz Slovenije in Hrvaške«, »Musica Sacra Slovenica« … (Edition Bizjak, od 1987 dalje). Kot skladatelj je napisal in izdal dva zvezka orgelskih skladb (1987, 1990), med večjimi vokalno-instrumentalnimi deli pa »Glorijo« (1994) za zbor, vokalne soliste, orkester in orgle, ki je bila prvič izvedena v okviru 43. Ljubljanskega poletnega festivala l. 1995. Njegove skladbe so posnete na treh CD ploščah. Pripravil in izvedel je 21 televizijskih in radijskih oddaj ter objavil 7 strokovnih člankov za monografijo Orgle na Slovenskem (1985, z E. Škuljem). L. 2000 je na področju celotne Slovenije organiziral ciklus 60 koncertov ob obletnici smrti J. S. Bacha, naslednje leto pa ciklus 70 koncertov »Baročna glasba evropskih narodov«.

Viri in literatura

  • DL 2. dec. 1999, str. 10.
  • ES 16, str. 15.
  • Osebni podatki.

 

« Nazaj | natisni