Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

HRIBAR Zdravko

glasbenik

(27.1.1948 )

Življenjepis

R. 27. jan. 1948 v Matkah pri Preboldu. Srednjo glasbeno šolo je končal v Ljubljani, diplomiral je na Akademiji za glasbo kot prof. trobente. Od l. 1972-1976 je poučeval na glasbeni šoli v Hrastniku. Od l. 1976 je ravnatelj Glasbene šole Marjana Kozine v Novem mestu. L. 1979 so se učenci novomeške Glasbene šole prvič udeležili republiškega in zveznega tekmovanja učencev in študentov glasbe in od takrat dalje se s kakovostnimi nastopi vedno znova potrjujejo. Zdravko Hribar je nastopal tudi kot glasbenik v ansamblu Orion, pri Fantih z vseh vetrov ter v Dolenjskem kvintetu trobil, katerega je tudi ustanovil. L. 1989 je ustanovil novomeški simfonični orkester, v njem pod njegovo dirigentsko palico igrajo učitelji ter sedanji in nekdanji gojenci Glasbene šole Marjana Kozine. Nastopali so na številnih koncertih doma in v tujini ter za svoje nastope prejeli tudi številna priznanja. Posneli so tudi nekaj zgoščenk: Ignacij Hladnik (1865-1932): vokalno-instrumentalne skladbe (1992), Novomeški simfonični orkester (1994), Marjan Kozina: Majda: opereta (2001), Koncert Novomeškega simfoničnega orkestra (2001), Viktor Parma: Caričine Amazonke (2004). V l. 1982-1984 je bil predsednik Glasbene mladine Slovenije, vrsto let je bil tudi predsednik Glasbene mladine Novo mesto, predsednik ZKO Novo mesto, sodeloval je v številnih republiških in državnih komisijah glasbenih šol. Kot član Nacionalne komisije za vsebinsko prenovo glasbenega šolstva je ogromno prispeval k pripravi učnih načrtov in predmetov za oddelke pozavne, roga in drugih trobil. Zaslužen je tudi, da je bila diatonična harmonika vpeljana v glasbene šole. Uredil je vrsto poročil o delu Glasbene šole Marjana Kozine, bil je sourednik zbornika 40 let Glasbene šole Marjana Kozine Novo mesto (1986), izbral je otroške pesmi za knjigo Pojoči škrat (1988). Za svoje delo je prejel številne nagrade in priznanja: Trdinovo nagrado (1994), priznanje župana MO Novo mesto (1998), priznanja ZKOS, ZKO Novo mesto in številna druga.

Viri in literatura

  • 50 let Glasbene šole Marjana Kozine 1996, str. 7-9.
  • Novomeški simfonični orkester 2005, str. 13.
  • Park apr. 2000 št. 7, str. 7 – s sliko.

Slikovni material

  • Zasebna last.

 

« Nazaj | natisni