Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

DEKVAL Ciril

spomeničar, šolnik

(17.4.1893 - 9.2.1977 )

Življenjepis

R. 17. apr. 1893 v Ljubljani, u. 9. febr. 1977 prav tam (pokopan na ljubljanskih Žalah). V Ljubljani je obiskoval osnovno šolo, gimnazijo in učiteljišče ter leta 1912 maturiral. Po končanem šolanju je 24. okt. 1912 nastopil službo učitelja na Dvoru v Suhi krajini, prevzel je tudi vodstvo šole – postal je šolski upravitelj. Z Dvora je bil premeščen v Mozelj pri Kočevju, kjer je poučeval nemški razred. Učil je do leta 1942, nato pa se je pridružil partizanom. Po 2. svetovni vojni je bil zaposlen na prosvetnem ministrstvu kot načelnik za kadrovske zadeve. Na Dvoru si je Dequal osnoval tudi družino. Poročil se je z domačinko Malko Klinc in rodili so se jima trije otroci. V tem kraju, kjer se je izkazal kot uspešen učitelj (to so mu priznavali tako starši učencev kot nadzorni organi), pa se ni ukvarjal samo s poučevanjem. Kot napreden človek je začutil potrebo po dopolnitvi skromne prehrane Suhokrajinčanov. Posvetil se je sadjarstvu in vrtnarstvu ter o vsem tem učil tudi svoje učence in njihove starše. Strokovno se je izpopolnjeval pri menihih v samostanu Pleterje in na Kmetijski šoli Grm. Na Dvoru je učitelj Ciril Dequal preživel 24 let plodnega življenja. S svojo družino je velikokrat pomagal revnejšim učencem, plačeval jim je izlete in jim dajal za malice. Razvijal je razne oblike prostovoljnega dela med ljudmi. Na Dvoru je ustanovil Društvo kmečkih žena in deklet, bil ustanovitelj gasilskega društva, pomagal je tudi pri izgradnji gasilskega doma. V kraju je odprl tudi javno knjižnico, pripravljal je gledališke igre in telovadne nastope. Strokovno je deloval v učiteljski organizaciji Združenje jugoslovanskih učiteljev.

Viri in literatura

  • Delo 17. febr. 1977, str. 9 – s sliko.
  • Kronika prostovoljnega gasilskega društva Dvor, 2002

 

« Nazaj | natisni