Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

VOLČIČ Edvard

pravnik

(10.12.1858 - 22.11.1911 )

Življenjepis

Edvard Volčič se je rodil 10. decembra 1858 v Senožečah sodnemu aktuarju Juriju in Mariji, roj. Grampovšnik, sicer iz Št. Vida na Dolenjskem. Gimnazijo je obiskoval v Ljubljani v letih 1870-77, nato pa je študiral pravo na Dunaju, kjer je leta 1882 promoviral. Istega leta je nastopil sodno prakso v Ljubljani. Nato je bil avskultant v Novem mestu, sodnik v Žužemberku, Krškem, Ložu in Ljubljani. V letih od 1897 do 1911 je bil sodnik v Novem mestu, kjer je leta 1907 postal sodni svetnik.

Kjerkoli je služboval, se je zelo zanimal za prosveto. Deloval je v kulturnih in narodnih organizacijah. Že leta 1880 je na Dunaju ustanovil knjižnico in pravni odsek v narodno zavednem akademskem društvu Slovenija, katerega naloga je bila zbirati vse slovenske visokošolce na Dunaju in zastopati slovenstvo navzven. V Ljubljani je bil tajnik pevskega odseka čitalnice in odbornik Glasbene matice. V Žužemberku je leta 1891 ustanovil posojilnico in pomagal pri ustanovitvi več drugih zadrug. Kasneje je pisal o nepravilnostih v zadružništvu in agrarnih operacijah. V Novem mestu je leta 1898 ustanovil samostojno šolo Glasbene matice. Da bi zagotovil izhajanje Slovenskega pravnika, je predlagal ustanovitev društva pravnikov, ki bi omogočilo njegov nadaljnji obstoj.

Že v gimnaziji je osnoval literarni krožek, ki je izdajal rokopisni list Lipa, v katerem so poleg Volčiča sodelovali še literarni zgodovinar, jezikoslovec in bibliotekar Luka Pintar, slovenski politik, publicist in alpinist Henrik Tuma ter pripovednik, kritik in urednik Fran Zbašnik. Objavljal je v Kmetovalcu, Slovenskem narodu, Slovanu in letopisu Matice slovenske. Pravne članke je objavljal v Slovenskem pravniku. Ukvarjal se je tudi s slovensko pravno terminologijo. Sodeloval je pri prevajanju snopičev zbirke pomembnejših avstrijskih zakonov, med njimi je najpomembnejši Civilnopravni red iz leta 1906. Je avtor biografije dr. Tomaža Dolinarja, slovenskega pravnika in profesorja dunajske univerze.

Bil je vesten sodnik in vedno je zahteval, da mora tožitelj dokazati krivdo, ne pa obtoženec nedolžnost.

Umrl je 22. novembra 1911 v Novem mestu.

Viri in literatura

  • ES 14, str.
  • ES 14, str. 347.
  • SBL 14. zv., str. 567.

 

« Nazaj | natisni