Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

VODNIK Valentin

pesnik, slovničar, šolnik, urednik

(3.2.1758 - 8.1.1819 )

Življenjepis

Valentin Vodnik se je rodil 3. februarja 1758 v Zgornji Šiški pri Ljubljani. Izhajal je iz kmečko obrtniške družine in bil prvi od desetih otrok. Leta 1768 so ga poslali k stricu p. Marcelu, frančiškanu v Novem mestu, kjer se je pripravljal za gimnazijo. Ljubljansko gimnazijo je obiskoval v letih med 1769 in 1775, nato je vstopil v frančiškanski red. V letih od 1776 do 1778 je v novomeški frančiškanski šoli študiral filozofijo, od leta 1778 pa je bival v ljubljanskem frančiškanskem samostanu, kjer je študiral teologijo. Leta 1782 je bil posvečen na otoku Krku. Čez dve leti je zapustil meniški stan in pričel opravljati duhovniški poklic. Ko je služboval na Koprivniku nad Bohinjem, se je seznanil z Žigo Zoisem, ki ga je povabil v svoj razsvetljenski krožek. Leta 1798 je postal učitelj na ljubljanski gimnaziji.

V času Napoleonovih Ilirskih provinc je postal ravnatelj na novo urejene nižje gimnazije v Ljubljani in nadzornik osnovnih ter obrtnih šol. Po uvedbi šolske reforme je bil v šolah dovoljen slovenski jezik. Zaradi podpore francoski oblasti in predvsem zaradi leta 1811 objavljene ode Ilirija oživljena se je po vrnitvi tega ozemlja pod Avstrijo njegov položaj zelo poslabšal. Leta 1815 so mu bile prepovedane vse šolske službe. Bil je predčasno upokojen. Umrl je 8. januarja 1819 v Ljubljani.

Pri svojem slovstvenem delovanju je izhajal iz narodnoprebudnih in razsvetljenskih nazorov. Nanj sta vplivala zlasti Marko Pohlin in kasneje Žiga Zois. Prve pesmi je objavil v almanahu Pisanice, leta 1806 je izdal Pesme za pokušino. Velja za prvega slovenskega pesnika, čeprav pesništvo obsega manjši delež njegovega ustvarjanja. Zbiral je ljudske pesmi in prevajal. Uredil je Veliko pratiko in Malo pratiko, kjer je objavil svoje pesmi in poučne sestavke. Bil je urednik in časnikar prvega slovenskega časopisa »Lublanske novice«, kjer je objavil svoj daljši prerodni spis Povedanje od slovenskiga jezika. S svojo publicistiko in prevodi je razvijal slovenski jezik na različnih strokovnih področjih (Kuharske bukve, Babištvo). Med učbeniki je leta 1809 izdal zgodovino Kranjske, Goriške in Trsta, ki je bila še dolgo v rabi. Pripravljal je nemško-slovenski slovar in leta 1811 napisal učbenik Pismenost ali gramatika za perve šole.

Viri in literatura

  • ES 14, str. 286-288 - s sliko.
  • Ribnica skozi stoletja 1982, str. 53 - s sliko.
  • SBL 14. zv., str. 509.

Slikovni material

  • ES 14, str. 286.
  • Knjižnica Mirana Jarca NM
  • Ribnica skozi stoletja 1982, str. 53.

 

« Nazaj | natisni