Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

ČANDIK Janez

nabožni pisatelj

( - 8.10.1624 )

Življenjepis

R. okoli l. 1581 v Višnji Gori, u. 8. okt. 1624 v Gradcu. Latinske šole je verjetno obiskoval v Ljubljani. L. 1600 je v Gradcu vstopil v jezuitski red. V ljubljanskem jezuitskem kolegiju je poučeval gramatiko in sintakso. V l. 1610–1612 je v Gradcu študiral teologijo ter bil posvečen v duhovnika l. 1612 ali 1613 (po 10. apr. 1612). Večinoma je deloval v ljubljanskem samostanu, izjemoma pa tudi v celovškem in graškem. Sodeloval je pri pripravi prvega slovenskega katoliškega lekcionarja Evangelia inu listovi, ki je izšel l. 1613 v Gradcu. Svetopisemske odlomke je uredil, opremil z uvodi, ki so samo v misalu, ne pa tudi v bibliji. Jezikovno se je naslonil na Dalmatinov tekst, ki ga je Hren popravil le toliko, da je nadomestil tujke z domačimi izrazi. Od običajnih dodatnih tekstov je po nemški predlogi prevedel dve molitvi Za vsega krščanstva nadloge in reve in krščanski izpovedi, ki sta se molili pri pridigi. Prevedel je Mali katekizem Petra Kanizija, ki je izšel v Augsburgu l. 1615, in morda tudi veliki katekizem. V Malem katekizmu je bila tudi pesem Božjim inu Svete katoliške matere Cerkve pokornim otročičem, za katero ni ugotovljeno, ali je izvirna ali prevedena. Trije distihi so prvi primer rabe antične oblike v slovenskem jeziku. Njegov priimek pišejo tudi Čandek. V reviji Slovenski jezuiti št. 16/1992 je navedeno, da je bil rojen okrog leta 1583.

Viri in literatura

  • ES 2, str. 91.
  • SBL I, str. 89.
  • Slovenska književnost, str. 5.
  • Slovenski jezuiti XXVI/1992 št. 1, str. 4-5.

 

« Nazaj | natisni