Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

VARAUN (WARAUN, VARAVEN) Pavel

homeopat, ranocelnik

(24.1.1824 - 2.2.1882 )

Življenjepis

Pavel Varaun je bil rojen 24. januarja 1824 na Koroškem, umrl je 2. februarja 1882 v Škocjanu na Dolenjskem. Po Trdinovih zapisih je v Ljubljani obiskoval Kirurgični zavod in bil eden najslabših dijakov. Kmalu je zaslovel kot ranocelnik in homeopat v Škocjanu. Pri hiši se je takrat uveljavilo domače ime Pri doktorju. Zaslužil naj bi tudi do 6.000 forintov na leto. Baje je ozdravil celo avstrijskega ministra Hohenwarta. K njemu so se prihajali zdravit bolniki iz vse Slovenije in tudi iz sosednje Hrvaške. V časopisih iz tistega časa zasledimo zahvale za njegove donacije in zahvale ozdravljenih bolnikov.

Ustanovil je dva sklada, enega za dijake v gimnazijah na Kranjskem in drugega za študente medicine in homepatije na Dunaju. Štipendije je omogočila Dijaška ustanova Pavla Warauna, Kranjska deželna vlada pa jih je podeljevala od leta 1882 do novembra 1918. Varaun je bil narodnjak, podpornik dijakov in cerkve. Škocjanski cerkvi je dal uliti bakrene svečnike pri Samassi v Ljubljani.

V Škocjanu še danes stoji njegova domačija, ki je bila decembra 2005 razglašena za spomenik lokalnega pomena.

Viri in literatura

  • J. Trdina: Podobe prednikov II, str. 433.
  • Novice 1877, list 2, str. 11.
  • Slavka Ložar: Stare gostilne in gostilničarji v novomeški občini, str. 150.

 

« Nazaj | natisni