Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

TENGER (DENGER) Karolina (Loti, Klotilda)

(1821 - 31.1.1886 )

Življenjepis

R. l. 1821 na Reki, u. 31. jan. 1886 v Novem mestu. Od l. 1852 do 1876 je poučevala ročna dela na novomeški dekliški šoli, hkrati pa je imela na stanovanju gimnazijske dijake, med njimi v šolskem letu 1867/68 tudi kasnejšega pisatelja I. Tavčarja. Tengerjeva je tedaj živela v hiši št. 82, katere lastnica (in prav tako št. 83) je bila Marija Papež. Hiši stojita na današnji Pugljevi ulici ob Krki (št. 3 in 4). Kronist Novega mesta dr. Leopold Picigas je v svojih rokopisnih Spominih na moje doživljaje napisal tole: “Kot 5-letni deček sem z mostovža (št. 83, op. K. B.) čestokrat opazil lepo počesanega mladeniča, ki je pri gospodični Loti stanoval (...) Ko sem jaz bil osmošolec mi je gospica Loti povedala, da je Tavčar že kot petošolec snoval načerte, da bode svoje doživlaje poetično popisal.” Picigasove navedbe so točne, tudi iz gimnazijskih katalogov je razvidno, da je Tavčarjeva stanodajalka stanovala na št. 82, ki pa je bila ob Krki, ne na Glavnem trgu 46, kakor so doslej menili raziskovalci Tavčarjevega življenja.

Viri in literatura

  • Dolenjske novice 1868, str. 29, 89.
  • Gimnazijski katalogi za leti 1867–68.
  • L. Picigas, n.d., listi 2 a in č, 31, 89.

 

« Nazaj | natisni