Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

POZNIK Albin

častni občan, dramatik, pravnik

(30.3.1845 - 23.2.1915 )

Življenjepis

R. 30. mar. 1845 v Škocjanu pri Dobrli vasi na Koroškem, u. 23. febr. 1915 v Novem mestu. V Gradcu je končal pravne študije in promoviral. Leta 1880 je odprl notarsko pisarno v Novem mestu, kjer je ostal do smrti. »Tu se je z vso silo lotil dela za narodni in gospodarski preporod Novega mesta, poživil Čitalnico ter odločno posegel v boj za slovensko uradovanje… (pri volitvah) z vzorno volilno organizacijo pripomogel slov. narodni listi do popolne zmage v vseh treh razredih…« (Slov. biogr. leksikon). Kot novomeški župan (1884-1889) je pospešil dograditev Narodnega doma, si močno prizadeval za olepšanje mesta in uravnavo cest v mestni okolici in ceste čez Gorjance, za preskrbo mesta z dobro vodo, izdatno podprl ustanovitev bolnišnice usmiljenih bratov v Kandiji in mestne hranilnice ter se potegoval za gradnjo dolenjskih železnic itd. (Kljub vsemu naštetemu se po njem ni poimenovala nobena ulica v Novem mestu niti v zadnjem času, čeprav so bili pri zadnji izbiri novomeških ulic zelo širokogrudni kriteriji. ) Poznik je izdal tudi knjigo Poklic in naloga notarja, veseloigra Listonoša ali ljubezen je slepa pa je ostala neuprizorjena.

Viri in literatura

  • ES 9, str. 208.
  • K. Clarici: Spomini moje mladosti, str. 240-241 – slika.
  • SBL II, str. 468.
  • SGL, str. 542.

Slikovni material

  • Knjižnica Mirana Jarca NM

 

« Nazaj | natisni