Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

PICELJ Zdenko

zgodovinar NOB

(9.2.1961 )

Življenjepis

R. 9. febr. 1961 v Novem mestu. Otroška in mladostniška leta je preživel v Krškem. Gimnazijo je obiskoval v Brežicah in Novem mestu ter na Filozofski fakulteti v Ljubljani diplomiral iz zgodovine in sociologije. L. 1984 se je zaposlil kot kustos NOB v Dolenjskem muzeju. Od leta 1994 do 2015 je bil direktor Dolenjskega muzeja, ki je pod njegovim vodstvom pripravil vrsto izredno kakovostnih razstav in projektov (arheoloških, etnoloških, kulturno zgodovinskih in umetnostnih), izdal veliko strokovnih publikacij ter izvedel vrsto pedagoških delavnic. Bogata dejavnost Dolenjskega muzeja je postala odmevna ne samo na Dolenjskem, ampak tudi po celi Sloveniji in v tujini. Zdenko Picelj je dejaven tudi v različnih društvih in organizacijah: bil je predsednik krajevne skupnosti Mestne njive, predsednik Plesnega kluba Novo mesto, predsednik in sedaj podpredsednik Skupnosti muzejev Slovenije, je predsednik Turističnega društva Novo mesto, državni pooblaščenec za poroke. Je avtor številnih publikacij: Osvoboditev Novega mesta (1985, 2. izd. 1988), Zbirka NOB Dolenjskega muzeja (1988), Sto let Leona Štuklja (1998), Regional Museum of Dolenjska and it´s collections (2000), Dolenjski muzej Novo mesto: po poteh dediščine Dolenjske in Bele krajine (2002) ter soavtor naslednjih publikacij: Dolenjski zbornik (1985), Narodnosvobodilna borba na Gorjancih in v Žumberku (1986), Novomeške ulice (1994), Zborovanje Slovenskega muzejskega društva (2005), Kočevski rog: sprehod skozi prostor in čas: (videoposnetek) (2006). Je tudi urednik: Novomeško okrožje leta 1941 (1988), Novo mesto skozi čas (1990), Novomeško okrožje v letih 1942 in 1943 (1993), Novo mesto na razglednicah: 1897-1950 (1998). Strokovne članke objavlja v Dolenjskem listu, Rasti, Kroniki, Zgodovinskem časopisu, Argu, Delu, Nedeljskem dnevniku, Udarnem listu. Za svoje delo je prejel nagrado mesta Novo mesto (1998) in Trdinovo nagrado (2003).

Viri in literatura

  • - DL 17. apr. 2003, str. 32- s sliko
  • - DL 5. jun. 2008, str. 23
  • - Novi medij (jun. 2006), str. 14
  • - Osebni podatki, 2008
  • – Podatki Domoznanskega oddelka KMJ Novo mesto
  • - Udarni list (jun. 2008), str. 15

 

« Nazaj | natisni