Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

MODIC Dušan

kulturno-prosvetni organizator, šolnik

(6.3.1927 )

Življenjepis

R. 6. mar. 1927 slovenskim staršem v Loznici v Srbiji. Osnovno šolo je obiskoval v rojstnem kraju in v Mariboru, kjer je končal še tri razrede nižje gimnazije. V času druge svetovne vojne so njegovo družino zopet izgnali v Srbijo, kjer je nadaljeval šolanje na gimnaziji. Po vojni se je družina vrnila v Slovenijo in se naselila v Celju, kjer je Dušan Modic maturiral. Študiral je matematiko in fiziko na filozofski fakulteti v Zagrebu in Ljubljani. Poučeval je matematiko in fiziko na različnih šolah, najdlje pa na novomeškem učiteljišču in gimnaziji (1953-1976). Veliko si je prizadeval glede opremljenosti kabinetov za matematiko in fiziko, zaslužen je tudi za oskrbo in uvoz nekaterih učil za predmeta fiziko in matematiko za skoraj vse slovenske gimnazije. L. 1975-76 je bil ravnatelj novomeške gimnazije. Veliko svojega prostega časa je namenil lutkarstvu. Ustanovil je lutkovno gledališče, v katerem so v desetih letih pripravili okoli dvesto lutkovnih predstav. V gledališču so sami izdelovali lutke, sceno za oder, izbirali igre, režirali in tudi igrali. Za svoje delo je prejel kar nekaj nagrad in priznanj: l. 1970 priznanje Društva matematikov, fizikov in astronomov, l. 1994 je postal častni član Društva matematikov, fizikov in astronomov, l. 1987 je prejel Trdinovo nagrado.

Viri in literatura

  • DL 29. okt. 1987, str. 24.
  • DL 3. okt. 1996, str. 19.
  • Letno poročilo gimnazije v Novem mestu 1975/76, str. 5 – s sliko.

 

« Nazaj | natisni