Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Skozi stara mestna vrata, v svet prihodnosti, znanja in igranja

Dolenjski biografski leksikon

Hitro iskanje

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž

Zahtevno iskanje


Dolenjski biografski leksikon je sedaj pred Vami v internetni obliki

Vsebuje več kot 2600 biografskih gesel o ljudeh, ki so pomembni za Dolenjsko: ali so se tu rodili, šolali, delovali (delujejo) ali pa so svoja dela posvetili oz. posvečajo problemom Dolenjske, in to njenega širšega območja (po Meliku – pokrajina med Iško, Ljubljanico, Savo, Gorjanci, Kolpo in črto od Prezida do izvira Iške). Pred Vami je širok spekter dejavnosti, ustvarjalnosti in dosežkov ljudi naše pokrajine, od znanosti, kulture, umetnosti do gospodarstva, izobraževanja, športa itd. Posamezna gesla so opremljena tudi s fotografijami.

Osnova za nastanek tega pokrajinskega biografskega leksikona je Gradivo za dolenjski biografski leksikon avtorja Karla Bačerja, ki je sprva dvajset let izhajalo periodično, leta 2004 pa ga je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto izdala v knjižni obliki.

Internetna oblika leksikona nam omogoča aktivno urejanje in dodajanje novih podatkov in imen, ki so v času, ko je Gradivo za dolenjski biografski leksikon nastajalo, šele stopala na prizorišče. Hkrati je leksikon lažje in hitreje dostopen uporabnikom širom Slovenije in izven njenih meja oz. vsem uporabnikom interneta.

Spoštovani uporabniki Internetnega dolenjskega biografskega leksikona, k sodelovanju vabimo tudi vas! S svojimi predlogi, pripombami, informacijami nam pišite na E-mail naslov: gradivo@nm.sik.si.

 

Kratice in okrajšave

Razlago kratic in okrajšav, ki se uporabljajo v biografskem leksikonu si lahko preberete tukaj.

LAP Jožef

prošt

(9.4.1943 )

Življenjepis

R. 9. apr. 1943 v Nasovčah pri Komendi na Gorenjskem. Za duhovnika se je šolal v semenišču v Pazinu. Po maturi l. 1962 se je vpisal na ljubljansko teološko fakulteto. V duhovnika je bil posvečen l. 1967, l. 1968 je bil nastavljen za kapiteljskega vikarja v Novem mestu. L. 1973 je postal upravitelj župnije Novo mesto Kapitelj. L. 1974 je postal župnik, l. 1975 je bil izvoljen za prodekana novomeške dekanije. L. 1977 je bil z dekretom nadškofa Pogačnika imenovan za prošta novomeškega Kolegiatnega kapitlja. Kot novomeški župnik je zaradi razmer opravljal začasna soupravljateljstva župnij Prečna, Podgrad, Bela Cerkev in novoustanovljene novomeške župnije sv. Janez. L. 1993 ga je papež Janez Pavel II imenoval za častnega prelata njegove svetosti. Od l. 2006 deluje kot stolni prošt v Ljubljani. Proš Lap je zaslužen za velike spremembe na duhovnem področju, zlasti pri urejanju župnije, proštije in Kolegiatnega kapitja. Poleg tega, da je ljudem približeval bogoslužje, so v župniji aktivno zaživele najrazličnejše pastoralne skupnosti in gibanja, kot so pastoracija zakoncev, uvajanje katehumenov, zaročenci, svetopisemska, molitvena in mladinska skupina, župnijski pastoralni svet, Karitas. Posebno pozornost je posvečal tudi skrbi za bolne in ostarele, trpeče in osamljene. L. 1993 je organiziral veličastno praznovanje 500. obletnice novomeškega Kolegiatnega kapitlja, vrsto let si je tudi uspešno prizadeval za ustanovitev novomeške škofije. Prošt Lap je zaslužen za obnovo novomeške proštije, ureditev večnamenskih prostorov v njej, obnovitev cerkvene kripte, kašče, poti, okolice, obzidja. Zaslužen je za ureditev knjižnice, za pripravo multivizijske predstavitve kapitlja in Novega mesta, za ureditev proštijskega arhiva. Za svoje delo je prejel kar nekaj nagrad in priznanj: l. 1994 je postal častni občan Novega mesta, l. 1998 je prejel priznanje Mestne občine Novo mesto (ob 30-letnici pastoralnega delovanja v Novem mestu), l. 1999 je postal »Naj Novomeščan«, l. 2006 pa je za svoje 20-letno vodenje župnijske Karitas, ob podelitvi občinskih nagrad ob občinskem prazniku, od MO Novo mesto prejel občinski grb.

Viri in literatura

  • DL 19. dec. 2002, str. 23 - s sliko.
  • DL 29. sept. 1988, str. 20.
  • Družina 18. sept. 1977 št. 36, str. 8.
  • F. Koncilija: Ukoreninjen v Dolenjsko, str. 25-53.
  • Letopis slovenskih škofij 1978 (rojstni podatki).
  • Rast jul. 2006, str. 14-15.

 

« Nazaj | natisni